Turystyka

Ałmaty dynamicznie rozwija turystykę, więcej.

Republika Kazachstanu przykłada wielkie znaczenie do rozwoju gałęzi współczesnej infrastruktury, do czego zalicza się turystyka.

W 1993 roku Republika Kazachstanu stała się rzeczywistym członkiem Światowej Organizacji Turystyki (World Tourism Organization).

W Republice Kazachstanu działa ponad 400 organizacji turystycznych, firm i agencji o różnym statusie prawnym.

Turystom proponuje się ponad 700 tras turystycznych na całym terytorium Kazachstanu.

Zagraniczni goście korzystają z usług hoteli „Alatau”, „Kazachstan”, „Dostyk”, „Issyk”, „Astana”, Ankara”, „Hyatt Regency Almatu”, „Inturist” i innych. Wszystkie hotele zapewniają pełny wybór usług hotelowych.

Kazachstan leży na styku głównych szlaków transportowych pomiędzy Europą i Azją, Wschodem i Zachodem. Południe Kazachstanu, jako część średniowiecznego Jedwabnego Szlaku oferuje unikalny zbiór pomników historii, archeologii, architektury i kultury. Na terytorium dzisiejszego Kazachstanu znajdują się ponad 22 lokalizacje starożytnych osad.

Turkiestan, Taraz i Almaty są popularnymi ośrodkami turystycznymi.

Mauzoleum Hodja Ahmed Yasavi w Turkiestanie stał się świętym miejscem dla Muzułmanów z wszystkich kontynentów. Obecnie każdego dnia mauzoleum jest odwiedzane przez 100 do 250 osób, a w czasie religijnych świąt liczba ta zwiększa się do tysiąca każdego dnia.

Miasto Taraz było kiedyś głównym administracyjnym ośrodkiem Jedwabnego Szlaku. Historyczne zabytki z przeszłości zachowały się tutaj w nienaruszonym stanie. Cmentarz wieków X-XII, znane mauzoleum Aulie-Ata i Dauytbek, zamki starożytnych monarchów, twierdze i świątynie przenoszą zwiedzających w czasie do starożytnego Kazachstanu.

Miasto Almaty znajdujące się na przedgórzu Grzbietu górskiego Zailijskij Alatau, jest bardzo pięknym miastem z niezwykle malowniczym otoczeniem. W Almaty znajduje się mnóstwo hoteli, restauracji i kawiarni, które zaspokoją najwybredniejsze zachcianki turystów i gości.

Medeo – wysokogórskie lodowisko – jest jednym z najczęściej uczęszczanych i najbardziej atrakcyjnych miejsc docelowych dla turystów. W górskich masywach wokół Medeo znajdują się kurorty, sanatoria, kawiarnie i restauracje. Każdego roku w Medeo odbywa się międzynarodowy festiwal piosenki „Głos Azji”.

Wśród miejsc wartych obejrzenia można wymienić kanion Czaryn, który jest poprzecinany głębokimi rozpadlinami, jaskiniami, grotami o przeróżnych formach i rozmiarach, co sprawia wrażenie ogromnego miasta-widma, które jest zamieszkiwane przez fantastyczne stworzenia.

Na terytorium parku narodowego Altyn-Emel, który rozciąga się od rzeki Ili do grzbietów góry Aktau, można obserwować wielką różnorodność flory i fauny, usłyszeć śpiew barchanów – unikalnego cudu przyrody. Dźwięki, które wydają piaszczyste wydmy, dochodzą do nas jakby były echem zamierzchłych cywilizacji, które już dawno odeszły.

W wąwozie Tamgaly, niedaleko Almaty, archeolodzy odkryli tysiące górskich malowideł, które wciąż są nieznane dla świata. To miejsce jest rzeczywiście starożytną galerią sztuki, w której zaprezentowano malowidła tarcz, rydwanów i prastarych modlitw. Galeria petroglifów Tamgaly została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.